XX edycja konferencji „Europa Karpat” – program

Już po raz 20. politycy, uczeni, samorządowcy spotkają się, by poszukiwać sposobu na wzmocnienie regionu Karpat i zapewnienie mu rozwoju infrastrukturalnego, gospodarczego, podniesienia poziomu życia czy mądrej gospodarki zasobami przyrodniczymi, takimi jak woda.

Wśród panelistów m.in. Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Sejmu RP (Doświadczenia i cele narodowe), Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych (Doświadczenia i cele narodowe), Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju (Program dla Bieszczadów), Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury (Via Carpatia).

PROGRAM:

9:30        otwarcie wystawy ukazującej dorobek 20. edycji konferencji Europa Karpat

(Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, plac płk. Berka Joselewicza 1, Przemyśl)

Prezentacja jubileuszowego medalu

9:45    otwarcie konferencji przez Marszałka Sejmu RP, Pana Marka Kuchcińskiego (Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Plac płk. Berka Joselewicza 1, Przemyśl)

10:00 – 11:00   Panel I „Tradycje parlamentarne w Europie Środkowej i Wschodniej”

    Moderator: Waldemar Paruch, Koordynator Doradców Marszałka Sejmu RP.

        Paneliści:

  1. Yavor Notev, Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Bułgarii,

  2. Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm RP, Przewodniczący Delegacji Parlamentarnej RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy,

  3. Mykola Kniazhytski, Przewodniczący Komisji Kultury i Duchowości Rady Rady Najwyższej Ukrainy,

  4. Jan Hudacky, Przewodniczący RAIC Presov, b. deputowany Rady Narodowej Słowacji,

  5. Pavol Mačala, Stowarzyszenie Naukowe Presonalizm, Słowacja

11:00 – 12:00  Panel II „Przyszłość Unii Europejskiej – doświadczenia i cele narodowe”

    Moderator: Zdzisław Krasnodębski, Poseł do Parlamentu Europejskiego,

Gość specjalny: Jacek Czaputowicz, Minister Spraw Zagranicznych,

Paneliści:

  1. Ryszard Terlecki, Wicemarszałek Sejmu RP,

  2. Richárd Hörcsik, Przewodniczący Komisji ds. UE Zgromadzenia Narodowego Węgier,

  3. Martin Fronc, B. deputowany Rady Narodowej Słowacji,

  4. Anatolij Matwijenko, Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy,

  5. David Engels, Wykładowca na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim,

  6. Markijan Malski, Kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Służby Dyplomatycznej, Uniwersytet Lwowski

12:00 – 12:30    przerwa kawowa

12:30 – 13:30    Panel III „Współpraca samorządów”

Moderator: Robert Choma, Prezydent Miasta Przemyśl

Paneliści:

  1. Attila Sikora, Zastępca Burmistrza Sárospatoku,

  2. Michal Slašťan, Wiceburmistrz Ruzomberoka,

  3. Andrij Kulchynski, Mer Truskawca,

  4. Botond Rázsi, Zastępca Burmistrza Egeru,

  5. Ivan Piiyak, Mer Miasta Schodnica,

13:30 – 14:30    lunch

14:30-14:40    Podpisanie projektu Świat Karpackich Rozet – działania na rzecz zachowania kulturowej Unikalności Karpat – Adam Hamryszczak, Podsekretarz Sanu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Agnieszka Pieniążek, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”, Dorota Zielińska, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”

14:40 – 15:40    Panel IV „Prezentacja inicjatyw karpackich – 100 inicjatyw na stulecie odrodzenia Polski”

    Moderator: Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego

        Prezentacje:

  1. Program dla Bieszczadów, Jerzy Kwieciński, Minister Inwestycji i Rozwoju, Adam Hamryszczak, Wiceminister Inwestycji i Rozwoju

  2. Via Carpatia, Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury

  3. Surowce karpackie, Mariusz Orion Jędrysek, Wiceminister Środowiska, Główny Geolog Kraju

  4. Projekty karpackie, Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, w tym: Karpacka Orkiestra Symfoniczna, Marta Wierzbieniec, Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej, Jerzy Petrdlik, dyrygent związany z Uniwersytetem Karola w Pradze

  5. Centralny Ośrodek Sportu, Tomasz Koziński, Dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu

  6. 5 Dolin Wierchomla-Krynica, Jan Golba, Burmistrz Muszyny

 

15:00                   Start biegu na dystansie 5 km ulicami Przemyśla „Zimowa Karpacka Piątka” organizowanego przez Miasto Przemyśl

                            Trasa: plac Niepodległości – Park – Wzniesienie – Park – Zamek – plac Niepodległości

 

15:40 – 15:50    Podpisanie Porozumienia o utworzeniu Solińskiego Klastra Energii: Pan Arkadiusz Sekściński – Wiceprezes Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A, Pan Krzysztof Majcher – Dyrektor Oddziału PGE Energia Odnawialna Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie, , Pan Marek Małecki – Przewodniczący Rady Powiatu Leskiego, Pan Adam Piątkowski – Wójt Gminy Solina, Pan Andrzej Słotwiński – Prezes Zarządu ELBEST sp. z.o.o., Pan Krzysztof Leszczyk – Wiceprezes Zarządu ELBEST sp. z o.o.

 

15:50 – 16:40     Panel V „Współpraca uczelni państw karpackich”

Moderator: Jan Malicki, Dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

  1. Igor Cependa, Rektor Narodowego Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankowsku

  2. Sándor Őze, Dziekan Wydziału Historii, Uniwersytet Katolicki w Budapeszcie

  3. Paweł Trefler, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu

  4. Stefan Purici, Zastępca Rektora Uniwersytetu Stefana III Wielkiego, Suczawa

  5. Marian Suplata, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy,

 

16:45         Zamknięcie konferencji

 

17:00-17:30    Ceremonia wręczenia przez Marszałka Sejmu RP medali w Przemyskim Biegu             Ulicznym na dystansie 5 km

(Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Plac płk. Berka Joselewicza 1, Przemyśl)