POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Wilno: Obchody Dnia Niepodległości z udziałem Marszałka Sejmu. Litwa, Łotwa i Polska jednym głosem ws. Nord Stream 2

 11 marca 1990 roku, przywrócenie państwowości litewskiej, to dzień radosny dla nas wszystkich. Powrót Litwy do grona suwerennych państw ma dla nas olbrzymie znaczenie – powiedział w Wilnie Marek Kuchciński. Marszałek Sejmu odwiedził stolicę Litwy, by wziąć udział w obchodach Dnia Odrodzenia Niepodległości. Sejm reprezentowali również posłowie: Tadeusz Aziewicz, Tomasz Latos i Jerzy Meysztowicz.
Uroczystości w budynku Parlamentu rozpoczęły się minutą ciszy ku czci bojowników o wolność Litwy. Przewodniczący Seimasu Viktoras Pranckietis w swoim wystąpieniu mówił o odwadze tych, którzy prowadzili kraj do niepodległości. Przewodnicząca parlamentu Łotwy Ināra Mūrniece przypominała z kolei o potrzebie jedności państw bałtyckich.
Marszałek Sejmu mówił o okresie przełomu lat 1989-90. – To był triumf Solidarności i Sąjūdisu, dwóch wielkich ruchów społecznych, które wyszły daleko poza granice naszych państw – podkreślał. Marek Kuchciński przywołał także wspólne dzieło obu narodów sprzed 450 lat, Unię Lubelską, poprzedzoną chrztem Litwy. – Polacy i Litwini kierując się zasadą „wolni z wolnymi, równi z równymi”, zawarli równoprawny związek obojga narodów, stając się w pewnym sensie prekursorami UE i zbudowali nowoczesny parlamentaryzm – zaznaczył. Marszałek Sejmu mówił także o potrzebie przywrócenia aktywności zgromadzenia parlamentarnego Polski i Litwy. Złożył również ofertę wzmocnionej współpracy parlamentarnej z państwami bałtyckimi. – Szczęść Boże Polsce, Litwie i całej Europie Środkowo-Wschodniej – zakończył.
Gospodarz uroczystości Victoras Pranckietis podkreślił, że od czasu pamiętnego dnia 11 marca 1990 roku Litwini są wolni od narzucania im sposobu myślenia i obcej woli, od kłamstwa i strachu. Prancikietis zaznaczył również, że cena litewskiej wolności nie była mała i wielu ludzi oddało za nią życie. Przewodniczący Seimasu przypomniał, że rok 2018 ogłoszono rokiem Adolfasa Ramanauskasa-Vanagasa, sygnatariusza Deklaracji z 16 lutego 1949 r. Rady Ruchu Walki o Wolność Litwy (LLKS), dowódcy sił zbrojnych LLKS, w setną rocznicę jego urodzin. Przedstawiciele Seimasu i zebrani goście uczcili pamięć Ramanauskasa-Vanagasa minutą ciszy, zaś jego córka Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė zaapelowała o to, by wiedza na temat tych, którzy, jak jej ojciec, walczyli o wolność Litwy, dotarła także poza granice kraju.
Zebrani w Seimasie goście wysłuchali także nagranego specjalnie z tej okazji przesłania Vytautasa Landsbergisa, który w pamiętnym 1990 roku stanął na czele państwa litewskiego, a  11 marca przewodniczył historycznej sesji parlamentu, w czasie której ogłoszono Akt Przywrócenia Państwa Litewskiego, proklamujący powstanie niepodległej Republiki Litewskiej. Landsbergis pozdrowił zebranych „z okazji święta zmartwychwstania i odrodzenia Litwy oraz w dniu urodzin II Republiki Litewskiej”. Mówił o tym, czego w 1990 r. nie udało się uporządkować, a co pozostaje w rękach młodego pokolenia, o fundamentach polityki, jak najczystszym prawie, rozliczeniach za wojenne przestępstwa, zadaniach litewskich konstytucjonalistów w sporze z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, dotyczącym traktowania pamięci prześladowanych członków litewskiego ruchu oporu.
W czasie uroczystości nagrodzono statuetką „Wiedza” zasłużonego żołnierza, uczestnika partyzanckich walk o wolność Litwy, więźnia łagru w Norylsku, wiekowego partyzanta Bronislovasa Juozapaitisa.
Po zakończeniu obchodów w Seimasie na placu Niepodleglości odbyła się ceremonia podniesienia flag państw bałtyckich. Następnie szefowie parlamentów Litwy, Polski i Łotwy złożyli podpisy pod Listem Otwartym do Przewodniczących Parlamentów Państw Europejskich. „Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, ale jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej Unii Europejskiej, a w szczególności zależności krajów Europy Środkowej i Wschodniej od Rosji” – czytamy w dokumencie, który wcześniej podpisali również przewodniczący parlamentów Ukrainy i Mołdawii. Marszałek Sejmu i towarzyszący mu polscy posłowie rozmawiali także z przewodniczącym Seimasu Viktorasem Pranckietisem. Po spotkaniu marszałek Kuchciński i przewodniczący Pranckietis spotkali się z dziennikarzami. – Podkreślamy dwie ważne zasady: wspólnej troski o bezpieczeństwo wszystkich państw Unii, w tym państw będących we wschodniej jej części, oraz solidarności i współpracy. Razem wspieramy także Ukrainę – mówił marszałek Sejmu w czasie konferencji prasowej.
W ramach uroczystych obchodów w stolicy Litwy marszałek Marek Kuchciński wziął również udział w Mszy Św. w Katedrze Wileńskiej.
Wizyta marszałka Kuchcińskiego w Wilnie była kolejną okazją do spotkania przewodniczących parlamentów Polski i Litwy. Viktoras Pranckietis na początku marca odwiedził Warszawę w związku z obchodami 100-lecia Odbudowy Niepodległości Republiki Litewskiej. Przemówienie, które wygłosił wtedy w Sejmie, było pierwszym w XXI wieku wystąpieniem przewodniczącego parlamentu innego kraju na posiedzeniu Izby. Marszałek Sejmu przebywał z kolei w Wilnie we wrześniu ubiegłego roku. Marek Kuchciński przemawiał wówczas na posiedzeniu plenarnym Seimasu. Mówił o znaczeniu sojuszu obu państw i wartości współpracy Warszawy i Wilna.
Dzień Odrodzenia Niepodległości Litwy obchodzony jest od 11 marca 1990 r. W tym dniu odbyło się pierwsze posiedzenie wybranej w wolnych wyborach Rady Najwyższej Litwy oraz proklamowano Państwo Litewskie. Podczas pierwszego posiedzenia Rada uchwaliła akt w sprawie odrodzenia niepodległego Państwa Litewskiego.
tekst: CIS
fot. Paweł Kula
KU301359 KU301395 KU301408 KU301496 KU301598 KU301627 IMG_8687KU301825 KU302506 KU302584 KU302818 KU302867 KU302908 KU302936 IMG_8697 (1)KU303397 KU303543 KU303857IMG_8777M2
Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści