POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Polska liderem światowej gospodarki. Exposé premiera Mateusza Morawieckiego

Rozwój gospodarki, nowoczesne technologie, wzrost wynagrodzeń, reforma służby zdrowia, poprawa powietrza, rozwój alternatywnych źródeł energii, infrastruktury, wsparcie przedsiębiorców, ofensywna polityka zagraniczna, Polska silna i bezpieczna – to kluczowe plany rządu.

Podczas exposé w Sejmie premier Mateusz Morawiecki nie przedstawił planów rewolucji w Radzie Ministrów. – Ten rząd jest rządem kontynuacji – zaznaczył. Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej. Będziemy wzmacniali i rozwijali programy społeczne – mówił premier.

Morawiecki chce widzieć Polskę jako lidera światowej gospodarki. Zaznaczył, że to dzisiejsza polityka gospodarcza powoduje, że Polska może być w przyszłości producentem nowoczesnych technologii. Przez dwa lata nie próżnowaliśmy – FTSE Russel zaliczył Polskę do grona państw rozwiniętych – przypomniał. Do sukcesów rządu premier Beaty Szydło zaliczył spadek bezrobocia, wzrost wynagrodzeń, czy zwiększenie wpływów podatkowych. – VAT to nie vaciki, a przestępcy VAT-owscy to nie rozbójnicy z Rumcajsa – powiedział Morawiecki.

Syn legendy Solidarności podkreślił wagę korzeni i polityki historycznejdla przyszłości naszego kraju. – Przyszłym pokoleniom chcemy przekazać naszą drogę rozwoju, pragnienie wolności i prawdy. Nie możemy rezygnować z naszej tożsamości. W tym kontekście warto przypomnieć głosowanie, gdy 90 proc. wysokiej izby głosowało za przystąpieniem do Unii Europejskiej z równoczesnym zachowaniem prawa do suwerenności w kwestiach moralnych – przekonywał.

Do jednego z najistotniejszych celów swojego rządu zaliczył premier poprawę służby zdrowia. – Doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków do 6 proc. PKB. To odpowiedź na słuszne postulatu pacjentów, lekarzy i pielęgniarek – zapowiedział Morawiecki. Równocześnie poinformował, że będzie dążył do budowy Centrum Onkologii, gdzie nie tylko pacjenci będą leczeni, “ale prowadzone w nim będą także nowoczesne badania”. Podobna inicjatywa ma dotyczyć Programu Zdrowia Kardiologicznego. – Chcę, żeby Polacy nie chorowali na serce, chyba że z miłości – powiedział.

Myśląc o energetyce, należy myśleć o środowisku. Są to bowiem przenikające się obszary. – Węgiel jest podstawą naszej energetyki. Nie możemy i nie chcemy z niego rezygnować – podkreślił premier, choć dodał, że równocześnie prowadzone będą działania na rzecz poprawy jakości powietrze w Polsce. Zapowiedział także rozwój alternatywnych źródeł energii i budowę polskiej elektrowni jądrowej.

Rząd skupi się na infrastrukturze, a Polska dzięki drogom S3, S7 i A1 stanie się bijącym sercem regionu. Planowana jest też rozbudowa sieci gazociągowej, portów morskich oraz portu lotniczego Solidarność.

Na najbliższe tygodnie zapowiedział finał prac nad Konstytucją dla Biznesu. – Musimy zastąpić kapitalizm konsumpcji zainstalowane w Polsce przez zachodnie koncerny finansowe na początku lat 90. kapitalizmem oszczędności i inwestycji – przekonywał Morawiecki. Dodał, że bez sprawnych sądów przedsiębiorcy nie mają szans na walkę z mafiami i układami.

Rząd pragnie wesprzeć rozwój talentów informatycznych Polaków. Ma być tworzona Sieć Badawcza im. Ignacego Łukasiewicza. – Chcemy, by najmłodsze pokolenie było pokoleniem odzyskanych szans – zaznaczył premier.

Premier przekonywał do konieczności głębokich zmian, które muszą nastąpić w wymiarze sprawiedliwości. Zaznaczył też, że jego rząd nie będzie tolerował przemocy i patologii społecznej. – Nie może być tak, że maltretowana kobieta wraz z dziećmi ucieka z domu. Poprawimy mechanizmy zapewniające ochronę ofiarom przemocy – zapewniał Mateusz Morawiecki.

RZ__0286

RZ__0096

RZ__0058

KMB_2099.view

KMB_1201.view

fot. R. Zambrzycki, K. Białoskórski/ KS

 

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści