POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Polska i Gruzja podpisały Porozumienia o Partnerstwie Strategicznym w związku z 25. rocznicą wznowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych

Jeśli wyobrazimy sobie, że Gruzja staje się członkiem UE, to Unia wówczas przybiera nową jakość. Do tej pory, w perspektywie kilkuset lat, żadna organizacja międzynarodowa, która w swym obszarze ma Europę Środkową i Wschodnią, tak daleko na Wschód nie sięgała – powiedział marszałek Sejmu podczas spotkania z przewodniczącym parlamentu Gruzji.

Marszałek przekonywał, że w wymiarze stosunków bilateralnych podpisane dziś Porozumienie o Partnerstwie Strategicznym  powinno posłużyć umacnianiu współpracy naszych państw pomiędzy komisjami, nie tylko w grupie bilateralnej. Polska wspiera Gruzję w jej europejskich aspiracjach, a ostatnie wybory w Gruzji pokazały, że jest duże społeczne poparcie dla proeuropejskiej drogi tego kraju. Pogłębianie współpracy Polski i Gruzji traktujemy jako wzmacnianie współpracy państw całej Europy Środkowej i Wschodniej. Według marszałka Sejmu współpraca gospodarcza, społeczna, polityczna, współpraca w każdym obszarze naszej aktywności, powinna charakteryzować się i obejmować wszystkie państwa kontynentu europejskiego bez względu na ich wielkość. – Niektóre państwa UE – mówił marszałek – zamykają się na rozszerzenie, chcą wprowadzić strefę euro i dominować we własnym zamkniętym gronie. Uważam, że to błąd, że w ten sposób Europa coraz bardziej marginalizuje się w geopolityce. Zdaniem marszałka Sejmu Europa powinna się rozszerzać i takim światełkiem jest plan przyjęcia kilku państw w Bałkanach Zachodnich. Niektóre państwa Partnerstwa Wschodniego powinny zaś mieć określoną perspektywę przyjęcia do UE. Związane jest z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Marek Kuchciński zaznaczył także, że cel: wzmocnienie Europy równych i solidarnych państw, który był celem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w tej chwili jest realizowany przez wszystkie państwa Europy Środkowej.

Przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze podkreślał, że współpraca między Polską a Gruzją ma dobre historyczne podstawy, dążenie do wolności. Nasze państwa łączą nie tylko dobre stosunki polityczne, ale także międzyludzkie. Podziękował za wsparcie w walce o niepodległość. Według Kobakhidze podpisanie Porozumienia wzniesie międzyparlamentarną współpracę na wyższy poziom.

RZ__1297RZ__1386Gr Gr1 DSCF8156Wystawa poświęcona 25. rocznicy odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a GruzjąKU263225Gr2

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści