Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył wystawę „Dar odzyskanej wolności” w 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Sejmie

– Dwadzieścia lat temu Jan Paweł II odbył najdłuższą, bo trwającą pięć dni, pielgrzymką do Polski. Odwiedził wówczas 23 miejscowości i przybył do parlamentu. To była pierwsza wizyta Ojca Świętego w dziejach chrześcijaństwa i parlamentaryzmu – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński, otwierając wystawę. – Zwrócił się do nas, jako przedstawicieli narodu z wezwaniem i troską o pamięć o najważniejszych wartościach, jakie przyświecają nam, gdy podnosimy rękę i składamy nasze przyrzeczenia poselskie i senatorskie – komu służymy i dlaczego… Zachęcam, byśmy razem przekazywali dobrą nowinę, dobre myślenie o Polsce, o świecie, o człowieku, a więc myślmy porządnie, mówmy porządnie, czytajmy porządne lektury – zakończył.

Wystawa została zorganizowana przez Bibliotekę Sejmową , a tytuł nawiązuje do przesłania wygłoszonego 11 czerwca 1999 roku na forum Uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów. Papież powiedział wówczas: „Miejsce, w którym się znajdujemy, skłania do głębokiej refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem w życiu publicznym z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz dobra wspólnego”.

Wybór zdjęciowy ukazać miał nie tylko wizytę Jana Pawła II w gmachu Sejmu, ale także inne miejsca odwiedzone w czasie VII Podróży Apostolskiej do ojczyzny (np. Sandomierz, Kraków, Siedlce, Toruń, Wadowice etc.). Fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Sejmowej oraz Polskiej Agencji Prasowej.

Na wystawie zaprezentowano także: fotel, na którym zasiadał Jan Paweł II podczas wizyty w Sejmie, nagranie audio-video z przesłania do parlamentarzystów oraz wybór najcenniejszych muzealiów znajdujących się w zbiorach Biblioteki Sejmowej, związanych z postacią Jana Pawła II (np. unikatowe numizmaty rocznicowe; księga z dedykacją papieską; faksymile dokumentów towarzyszących organizacji wizyty).

Wystawie towarzyszy folder okolicznościowy wydany na tę okazję przez Wydawnictwo Sejmowe, w którym znalazł się m.in. zapis przesłania Ojca Świętego do parlamentarzystów.

Uroczysty wernisaż ekspozycji odbył się 12 czerwca. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 17 czerwca.