POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński: Parlamenty Polski i Słowacji powinny mocniej zaangażować się w działania na rzecz obronności i rozwoju

Współpraca polityczna, wojskowa i gospodarcza – to w skrócie główne tematy rozmów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z Prezydentem, Przewodniczącym Rady Narodowej oraz Premierem Słowacji. Dwudniowa wizyta obfitowała w ważne deklaracje i decyzje wzmacniające dwustronną kooperację Warszawy i Bratysławy. – Ożywienie współpracy polsko-słowackiej jest bardzo widoczne, szczególnie w ostatnich latach. Dotyczy nie tylko parlamentów, ale także samorządów oraz infrastruktury. Najlepszym przykładem jest Via Carpatia, jedna z kluczowych inwestycji w obu krajach – powiedział Marek Kuchciński na konferencji prasowej po spotkaniach ze słowackimi politykami.

Wspólne inwestycje drogowe są jedną z kluczowych spraw dla obu państw. Podobnie jak turystyka, energetyka i obronność. Marszałek Sejmu apelował na spotkaniu z przewodniczącym Andrejem Danko o wsparcie strategii karpackiej, czyli planu rozwoju regionu, który byłby realizowany w ramach szerokiego porozumienia państw tej części kontynentu. – Taka program mają Alpy, my pod tym względem pozostajemy w tyle. Taka strategia jest bardzo potrzebna – podkreślił Marek Kuchciński. Przewodniczący Danko zaznaczył gotowość Słowacji do zacieśnienia współpracy z Polską w wielu aspektach, w tym przede wszystkim współpracy parlamentarnej, ale także na forum Unii Europejskiej. Andrej Danko podkreślił też znaczenie solidarności w sprawach unijnych wszystkich członków V4. – Polska i Słowacja mają, razem z całą Grupą Wyszehradzką, coraz ważniejszy głos w Unii Europejskiej – powiedział. Słowacki polityk z zainteresowaniem odniósł się także do proponowanej przez Marszałka Sejmu kooperacji w przemyśle obronnym. – Istnieje i jest dobrze oceniany batalion polsko-litewsko-ukraiński. Dlaczego nie miałby powstać polsko-słowacki? Albo polsko-słowacko-węgierski? – zasugerował marszałek Kuchciński. Politycy rozmawiali także o wspólnej organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Po spotkaniu z premierem Słowacji Robertem Fico, Marszałek Sejmu – pytany przez dziennikarzy o uchwałę węgierskiego parlamentu wspierającą Polskę w sporze z Brukselą – odpowiedział, że podobne zapewnienia popłynęły ze strony słowackiej. – Podstawowa zasada współpracy w Grupie Wyszehradzkiej, czyli jeden wspiera drugiego, powinna być utrzymana także na poziomie naszych relacji z UE. Jest dobra wola, abyśmy na poziomie parlamentów poszukiwali takich form współpracy, by V4 wzmacniała się, a więc wspierała się również w kwestii stosunku do Unii – powiedział Marek Kuchciński. Ostatnim punktem wizyty na Słowacji było spotkanie z prezydentem Andrejem Kiską.

Podczas wizyty w Bratysławie marszałek Sejmu Marek Kuchciński rozmawiał także z przedstawicielami Grupy Przyjaźni z Rzeczpospolitą Polską w Radzie Narodowej Republiki Słowackiej. Wraz z przewodniczącym Danko marszałek Kuchciński złożył również wieńce pod symboliczną Bramą Wolności upamiętniającą tych, którzy stracili życie w czasach komunizmu w trakcie prób przedostania się przez „żelazną kurtynę” do „wolnego świata”. Marszałkowi Sejmu podczas wizyty towarzyszył przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej Jerzy Polaczek.

tekst: CIR

fot. R. Zambrzycki, M. Olejnik

RZ__0031 RZ__0269 RZ__0283 RZ__0297 RZ__0573 RZ__0740 RZ__0810 RZ__0835 (1) MkonferRZ__0988 RZ__1210 RZ__1366 RZ__1429 RZ__1538DSCF9182DSCF9193DSCF9204DSCF9169_editedRZ__1579 RZ__1813 RZ__1830 ksiega slowRZ__1895M przy stole prez. flagaRZ__2113 RZ__2126 RZ__2235 RZ__2264DSCF9260BWDSCF9210 DSCF9207Wystawa poświęcona Auschwitz – prace Mariana Kołodzieja w Radzie Narodowej SłowacjiDWfzXaoXUAEVQo8

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści