POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Marek Kuchciński: Na naszej podkarpackiej ziemi od końca lat 60. opozycyjne działania miały równie silny wymiar jak w czasach żołnierzy wyklętych

W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie odbył się Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Sejmu.

Marek Kuchciński podkreślił, że w całym kraju obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości stały się sposobnością do przypomnienia naszej długiej drogi wolności oraz dwudziestu lat niezwykłego zaangażowania całego społeczeństwa w odbudowę II RP.

Marszałek przypomniał postaci, którym “czas triumfu ludzkiej myśli, siły i energii” przyniósł natchnienie do stworzenia rzeczy nierzadko używanych do dziś. Byli wśród nich m.in.: Stefan Banach, jeden z twórców współczesnej algebry; Karol Szymanowski, wielki kompozytor; Józef Hoffman, wybitny pianista i autor wielu wynalazków, jak spinacz biurowy do dzisiaj przeznaczona używany, a wzorowany na kluczu wiolinowym; Jan Szczepanik z Mościsk, twórca kolorowej telewizji, czy Henryk Magnuski, którego walkie talkie przez dziesięciolecia pełnił rolę współczesnych telefonów komórkowych.

Marek Kuchciński podkreślił, że 20-letnia II RP to czas podwojenia się liczebności polskiej inteligencji, a jednocześnie zmniejszenia o połowę liczby analfabetów. To czas wykształcenia setek tysięcy wysokiej klasy specjalistów i milionów świadomych patriotów, gotowych do ponoszenia ofiar na rzecz ojczyzny. W końcu to czas wzrostu poczucia znaczenia wspólnoty narodowej oraz potrzeby utożsamiania się z racją stanu państwa polskiego. Czas wzmocnienia kluczowych wartości indywidualnych i zbiorowych w życiu społecznym, takich jak ofiarna służba innym, pracowitość i niezłomność, a jednocześnie czas wielkich inwestycji: COP, z takimi miastami jak Stalowa Wola, Rzeszów, Mielec, Nowa Dęba, Gdynia czy Truskawiec, gdzie w ciągu 20 lat wybudowano ponad 300 domów uzdrowiskowych.

Marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że czas pomyślnego rozwoju przerwała trwająca dziesięciolecia niemiecka i sowiecka agresja na Polskę. – Ale podjęliśmy walkę w obronie niepodległości, zarówno zbrojnymi metodami, jak i opozycyjną pracą. Tych, którzy walczyli z bronią w ręku, okrzyknęli zdrajcami narodu. Czekały ich więzienia i nierzadko kary śmierci. Innych, którzy dawali opór, zepchnięto na margines społeczny. Żołnierze wyklęci dopiero w XXI wieku doczekali się pełnej rehabilitacji i dopiero dziś, dzięki państwu polskiemu, możemy ich godnie pochować – mówił Marek Kuchciński.

– Na naszej podkarpackiej ziemi od końca lat 60. opozycyjne działania miały równie silny wymiar jak w działania żołnierzy wyklętych z okresu lat 40. i początku lat 50. Pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abpa Ignacego Tokarczuka walczyliśmy o poszanowanie ludzkiej godności, o prawo do wolności sumienia i myśli. Arcybiskup wbrew zakazom, rozpoczął ogromne dzieło budowy kościołów, czym budził w nas pragnienie życia wolnego od zakazów i komunistycznych dyrektyw – przypominał marszałek. Podkreślił również wpływ, jaki miały lokalne wspólnoty zawiązane w obronie kościołów, na powstanie pierwszych niezależnych form organizacji końca lat 70., takich jak Komitet obrony ludzi wierzących na Kmieciach w Przemyślu, z ks. Michalskim, Witem Siwcem, Stanisławem Sudołem czy Staszkiem Kusińskim, Komitet w Stalowej Woli z Janem Kozłowskim, Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej z Januszem Szkutnikiem, otwarte wystąpienia w obronie ziemi w Bieszczadach z Wieśkiem Nowackim, strajki okupacyjne w Ustrzykach Rzeszowie, Porozumienia Ustrzycko-Rzeszowskie i wielkie zwycięstwo Solidarności oraz Solidarności RI.

– Byliśmy jednością. Ta jedność stała się największym orężem w walce z narzuconym Polsce systemem komunistycznym. Dzisiaj, patrząc wstecz, możemy śmiało mówić, że dzięki Państwa obecnych na sali i tych, z którymi współpracowaliśmy, odwadze, sile walki i determinacji upadł komunizm. Daliście przykład innym narodom, że o wolność i niepodległość trzeba się upominać, walczyć o nie ze wszystkich sił. Rozpoczęliśmy wielki marsz ku niepodległości i zakończyliśmy wielkim zwycięstwem – przekonywał Marek Kuchciński.

Marszałek przekazał najwyższe wyrazy szacunku wojennym kombatantom, działaczom antykomunistycznego podziemia i opozycji lat powojennych i czasów Solidarności

– Bez Państwa poświęcenia, a także przekonania o słuszności podjętej walki nie byłoby wolnej i suwerennej Polski. Bez własnego silnego państwa,  służylibyśmy innym – powiedział.

Organizatorem spotkania, które wpisane jest w projekt „Niepodległa pamięć i duma pokoleń”, była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

DSCF2115 (1)DSCF2146 (1) Ewa LeniartDSCF2155 (1)Uroczystość zakończył koncert zespołu Pawła Steczkowskiego pt. „Pieśni internowane” DSCF2157 (1) DSCF2174 (1) DSCF2246 (1)

 

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści