POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Kuchciński: Dzięki Sejmowi byliśmy i jesteśmy ludźmi wolnymi, którzy sami kształtują swój polityczny los

Z okazji zbliżającego się jubileuszu 550-lecia parlamentaryzmu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja z udziałem marszałka Sejmu.

— Wszyscy mamy świadomość, że polski Sejm i polski parlamentaryzm należy do najstarszych na świecie. Ostatnie badania wskazują, że za datę najwłaściwszą należy uznać rok 1468, co stanowi podstawę dla dzisiejszej konferencji.  A być może nie jest to data ostateczna — powiedział marszałek Sejmu, otwierając konferencję.

Zaznaczył, że organizatorzy chcą podkreślić znaczenie wielowiekowej tradycji tej podstawowej instytucji życia politycznego Polski, jaką jest parlament.

— Chodzi nam o uznanie jego roli i wpływu na polityczną świadomości Polaków oraz innych narodów naszej części Europy, uczestniczących przez setki lat w budowie wspólnej Rzeczypospolitej. Istotą tej politycznej świadomości jest przekonanie, że byliśmy i jesteśmy ludźmi wolnymi, którzy sami kształtują swój polityczny los — przekonywał Kuchciński. Podkreślił, że Rzeczpospolita nigdy nie zaznała ani nie uznała władzy absolutnej, w przeciwieństwie do wielu innych państw Europy Zachodniej, a  jako gospodarze we własnym domu stanowiliśmy, stanowimy i stanowić będziemy sami o sobie.

Uczestnicy debatowali m.in. o genezie ustroju parlamentarnego (od zgromadzenia monarchy i elity urzędniczej do trzech stanów sejmujących: króla, senatorów i posłów) o parlamentaryzmie, jako czynniku integracji Rzeczypospolitej, o kulturze politycznej szlachty oraz osiągnięciach staropolskiego Sejmu.

Obecni byli wicemarszałkowie Sejmu Beata Mazurek i Ryszard Terlecki. Wśród mówców m.in. prof. dr hab. Andrzej Nowak (Miejsce parlamentaryzmu i obywatelskości w polskiej tradycji patriotycznej), prof. dr hab. Wojciech Fałkowski (Proces powstawania sejmu walnego), prof. dr hab. Wacław Uruszczak (Pierwszy sejm walny „dwuizbowy” w Piotrkowie od 9 do 31 października 1468 r.), prof. dr hab. Dániel Bagi z Uniwersytetu w Pécs  (Okres andegaweński i początki parlamentaryzmu w Królestwie Węgier), dr hab. Dariusz Makiłła, prof. nadzw. UKSW (Powstawanie ogólnopaństwowych zgromadzeń i reprezentacji stanowych w Europie XIII–XV w.).

fot. Krzysztof Białoskórski/ Sejm

KKB_0378KKB_0237 KKB_0295 KKB_0447 KKB_0531 KKB_0639 KKB_0821 KKB_1374 KKB_1421 KKB_1458

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści