26. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

Dziś sercem niedzielnopalmowej Polski była Dukla. Na 26. Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej zjechało blisko 5 tys. młodzieży z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier, a mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Po mszy do zgromadzonych słowa skierował marszałek Sejmu, który przypomniał, że w lutym br. Sejm ustanowił 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski (zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego) i w tym roku obchodzimy je po raz pierwszy.

W dalszej części wystąpienia Marek Kuchciński podkreślił starania rządu, by wspierać właśnie młodych ludzi:

  • Jeśli mówimy o programie 500+, to myślimy o wsparciu dla rodzin, dla ludzi młodych, aby polepszyć ich życie.
  • Jeśli obniżamy podatki, np. CIT od firm, to po to, aby ułatwić przedsiębiorcom tworzenie miejsc pracy i w ten sposób zwiększanie zatrudnienia.
  • Jeśli planujemy w tym roku w ogóle znieść podatek PIT dla ludzi młodych, którzy pracują, to po to, by zwiększyć ich wynagrodzenie i ułatwić im wejście w dorosłe życie.
  • Jeśli wprowadziliśmy reformę edukacji, likwidując gimnazja, to po to, aby młodzi ludzie dorastali w znanym sobie i bezpiecznym środowisku szkoły podstawowej, by potem byli lepiej przygotowani do szkoły średniej.

Wszystko musi być przemyślane. I nastawione na człowieka. Ale decyzje podejmujemy my, konkretni ludzie. Nie jesteśmy anonimowym tłumem. Z naszej wiary wynika, że każdy z nas jest jednostkowy i cenny. Jak uczy papież Franciszek – wiara nadaje sens wszystkim naszym wysiłkom. Wyzwala nas z poczucia samotności wobec wielkiego świata. I daje nadzieję, że to, co robimy, jest ważne i dobre.

A więc nie jesteśmy sami i nie kierujemy się wyłącznie indywidualnymi ambicjami. Mamy rodziny, przyjaciół, żyjemy w naszych małych lokalnych Ojczyznach, jesteśmy członkami narodu, Polakami. Żyjemy w naszych pięknych Karpatach po sąsiedzku ze Słowakami, Węgrami, Ukraińcami i chcemy żyć z nimi w przyjaźni. W jednej wspólnej Europie Ojczyzn.

Życzę wszystkim, aby udział w 26. Spotkaniu Młodych Archidiecezji Przemyskiej dał Wam dużo nadziei oraz był wzmocnieniem na święta Wielkiej Nocy – zakończył marszałek Sejmu.

Po mszy głos zabrał również abp metropolita przemyski Adam Szal, o. Tadeusz Rydzyk i proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Dukli – ks. Stanisław Siuzdak. Wśród gości byli m.in. poseł Bogdan Rzońca, poseł Krystyna Wróblewska, wojewoda podkarpacka Ewa Leniart oraz konsul generalna Węgier Adrienne Körmendy.

fot. Marta Olejnik