POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

Spotkanie Marszałka Sejmu z Przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec

Kwestie stosunków bilateralnych, europejskich i międzynarodowych były głównymi tematami spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec Danielem Güntherem. Miało ono miejsce w Sejmie we środę 12 czerwca. W spotkaniu uczestniczyła też Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

Podczas wizyty marszałek Kuchciński podjął wątek wspólnego spotkania oraz chęci pogłębiania współpracy, zwłaszcza w obrębie grup bilateralnych. Nawiązał także do spotkania ze stroną niemiecką na konferencji Przewodniczących Parlamentów UE w Wiedniu oraz niedawnego szczytu #EUROWAR2019 w Sejmie. Strony podkreśliły, że ważne jest, aby szukać wspólnych rozwiązań na pogłębianie współpracy.

Omówiono także wysoką frekwencję w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przewodniczący Bundesratu Republiki Federalnej Niemiec Daniel Günther pogratulował bardzo dużego zainteresowania wyborami w Polsce i podkreślił, że to wyraźny sygnał o potrzebie rozwoju współpracy w Europie. Podziękował także za możliwość spotkania, zaznaczając, że współpraca z sąsiadami – Polską i Francją jest bardzo ważna. Był także pod wielkim wrażeniem konferencji w Wiedniu.

Politycy przyznali, że ich spotkanie odbywa się w szczególnym czasie, kiedy to zarówno w Polsce, jak i w Niemczech odbywają się ważne i brzemienne historyczne wydarzenia – 80. rocznica sowieckiej agresji na Polskę i 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 30-lecie upadku Muru Berlińskiego i Dzień Jedności Niemiec. – Każde z państw ma jakiś moment przełomu. Rok 1989 i 1990 to najważniejsze daty w dziejach naszych państw, jak również całego świata – powiedział Marek Kuchciński.

Marszałek Sejmu wskazał również na rolę państw członkowskich w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej oraz na możliwość współpracy na poziomie parlamentarnym, która może pomóc wzmocnić UE i wzajemne porozumienie. Przewodniczący Günther przyznał, że potrzebne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań dla przyszłości UE, by określić kierunek rozwoju.

fot. Rafał Zambrzycki

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści