POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

46. posiedzenie Sejmu

Uchwalenie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu państwa za 2016 rok i udzielenie absolutorium Radzie Ministrów – to najważniejsze decyzje podjęte przez Sejm podczas 46. posiedzenia – ostatniego przed sierpniową przerwą. Kolejne posiedzenie zaplanowano we wrześniu.

Ustawy uchwalone podczas 46. posiedzenia Sejmu. Teraz zajmie się nimi Senat

Ustawa o Sądzie Najwyższym przewiduje m.in. trzy nowe izby Sądu Najwyższego – Prawa Publicznego, Prawa Prywatnego i Dyscyplinarną, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Przyjęte poprawki uwzględniają m.in. propozycję Prezydenta o wyborze sędziów większością 3/5 głosów.
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii mają na celu zmianę wysokości jednostkowej opłaty zastępczej, będącej elementem pozwalającym na uelastycznienie rynku zielonych certyfikatów oraz zmniejszenie nadpodaży certyfikatów na tym rynku.
Znowelizowana ustawa o dozorze technicznym powierza czynności w zakresie kontroli stacji paliw w odniesieniu do wydajności instalacji do odzyskiwania oparów paliwa jednostkom dozoru technicznego.
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ma na celu zwiększenie skuteczności zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przez wprowadzenie nowych obowiązków m.in. dla myśliwych, dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich i posiadaczy gospodarstw. Zmiany umożliwiają Inspekcji Weterynaryjnej m.in. zakazanie lub ograniczenie możliwości utrzymywania, chowu lub hodowli zwierząt z gatunków wrażliwych na danym obszarze.
Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości zwiększy podaż mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach przez wykorzystanie nieruchomości Skarbu Państwa. KZN ma pomóc w wykorzystaniu potencjału i możliwości tych aktywów.
Kolejna z ustaw przyjętych przez Sejm wyraża zgodę na ratyfikację przez prezydenta umowy w sprawie siedziby między Rzeczpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).
Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia przewiduje, że administratorami danych związanych z rejestrami medycznymi będą podmioty, które prowadzą te rejestry. Rejestry medyczne są wykorzystywane m.in. na potrzeby prowadzenia działalności naukowej oraz badawczo-rozwojowej. Katalog podmiotów, którym można powierzyć prowadzenie rejestrów medycznych rozszerzono o Narodowy Fundusz Zdrowia.
Nowelizacja Ordynacji podatkowej,  ustawy o finansach publicznych oraz Przepisów wprowadzających ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej zobowiązuje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wystąpienie do Szefa KAS o opinię dot. wydania interpretacji indywidualnej jedynie w przypadku, gdy zagadnienie wyłaniające się na tle stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego nie było wcześniej oceniane przez Szefa KAS.

Dokumenty skierowane do dalszych prac w komisjach

Obywatelski projekt ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia trafił do Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia.
Decyzją posłów do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny trafił rządowy projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Do Komisji: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej został skierowany rządowy projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, mający na celu redukcję zużycia toreb z tworzywa sztucznego na zakupy przez konsumentów.

Ustawy przekazane do podpisu prezydenta

Ustawa o Prawie wodnym wykonująca przepisy unijne wprowadza nowy model zarządzania gospodarką wodną. Dotyczy m.in. nowego sposobu pobierania opłat za usługi wodne. Zakłada też powołanie nowej instytucji zarządzającej wodami w Polsce – Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Będzie ono odpowiadać za ochronę przeciwpowodziową i przed suszą, a także za inwestycje.
Nowelizacja ustawy o sporcie oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów zwiększa przejrzystość działania polskich związków sportowych.
Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy określają nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Stwarzają też podstawy do wymiany danych dotyczących wykonywania pracy przez cudzoziemców między urzędami.
Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Celem tych zmian jest przyspieszenie udzielania pomocy finansowej pracownikom, którzy w przypadku faktycznego zaprzestania działalności przez pracodawcę zostali pozbawieni pracy i świadczeń związanych z zatrudnieniem.
Nowelizacja ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw. Ma ona umożliwić m.in. uwzględnianie przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego – przy podejmowaniu decyzji o zwiększeniu dotacji na utrzymanie potencjału badawczego – potrzeb związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych lub prac rozwojowych.
Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw mają zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami.
Nowe przepisy usprawniające funkcjonowanie spółdzielni mieszkaniowych i ułatwiające budowę nowych mieszkań lokatorskich. Ustawa przewiduje m.in. że w umowie o budowę lokalu lub o ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu wskazywany będzie albo termin, po upływie którego członkowi spółdzielni będzie przysługiwać roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu, albo zastrzeżenie, że lokal nie podlega zbyciu na rzecz członka.

Inne decyzje podjęte przez posłów w głosowaniach

Izba przyjęła sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2016 rok i udzieliła absolutorium rządowi.
Posłowie przyjęli Informację o poręczeniach i gwarancjach udzielonych w 2016 roku przez Skarb Państwa, niektóre osoby prawne oraz Bank Gospodarstwa Krajowego oraz zapoznał się ze sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2016 r. wraz ze stanowiskiem Komisji Finansów Publicznych.
Sejm nie podjął uchwały o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy systemu oświaty.
Posłowie wysłuchali także Sejm wysłuchał Informacji o działalności Sądu Najwyższego w roku 2016 wraz ze stanowiskiem Komisji.

Następne, 47. posiedzenie Sejmu zaplanowano we wrześniu.

fot. K. Białoskórski, R. Zambrzycki, KS

KKB_0682KKB_0109 KKB_0682 KKB_0837 KKB_1723 KKB_2202

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści