POSEŁ NA SEJM RP - OKRĘG 22

MENU

38. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich

Pod honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego odbyły się uroczystości związane z 38. rocznicą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. 

Podpisane w nocy z 18 na 19 i 20 lutego 1981 roku porozumienia kończyły trwające ponad półtora miesiąca strajki rolnicze w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były pierwszymi, w których uwzględniono postulaty mieszkańców wsi i które w takiej skali zwróciły uwagę na ich problemy. W konsekwencji strajków rolnicy wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości i konferencji w Rzeszowie Marek Kuchciński napisał, że wolność jest ogromnym dobrem – dobrem, które należy pielęgnować i strzec z całej mocy. W proces długiego marszu ku wolności wpisują się rolnicze strajki przełomu roku 1981/1982 w Ustrzykach Dolnych i w Rzeszowie, kiedy to rolnicy odważnie upomnieli się o własność do ziemi, o respektowanie praw do wolności słowa i sumienia. Odnieśli ogromny sukces, a efektem ich determinacji były Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie. – Wielkie zwycięstwo obudziło w nas – mieszkańcach Podkarpacia – poczucie godności, a także wiarę we własne możliwości oraz siły. Ta wiara pozwoliła na kontynuowanie walki z reżimem komunistycznym przez trudne miesiące stanu wojennego i lata późniejsze – podkreślił marszałek Sejmu.

fot. IPN Rzeszów

Facebook
Twitter

Wydarzenia

Komisje Sejmowe

Prawo i sprawiedliwość

Wyszukiwanie

Archiwum

Archiwum
Przejdź do treści